Ocet Balsamiczny. Jak odróżnić oryginał od podróbki. Czy warto kupować gęste octy balsamiczne?

Prawdziwy ocet pochodzi z Włoch. Najstarszy i najdroższy, produkowany w tradycyjny sposób ocet pochodzi z regiony Reggio Emilia. Znacznie tańszy, ale nie tracący co do swojego pierwowzoru jest ocet balsamiczny z Modeny (aceto balsamico di Modena).

Tradycyjny ocet balsamiczny produkowany jest z gotowego moszczu winogronowego i rozlewany w formie zagęszczonego soku do drewnianych beczek i tak leżakuję co najmniej 12 lat.

 

Najlepszy ocet balsamiczny – czym się charakteryzuje?

Oba octy są prawnie chronione znakiem IGP ochrony regionalnych produktów Europejskich. Tradycyjny ocet jest błyszczący w kolorze ciemnego brązu o konsystencji syropu. W ofercie znajdziecie Państwo także ocet mieszany z octem winnym nadaje mu wtedy bardziej lejącej konsystencji. Nasze octy charakteryzują się także idealnym balansem między słodkim i kwaśnym smakiem.

 

Do czego używać octu balsamicznego?

W żadnym wypadku nie używajmy go do gotowania. Wysoka temperatura zabija jego wszystkie właściwości. Używajmy go oszczędnie, jako dodatek do sałatek, przystawek, serów czy nawet do deserów. Kilka kropli octu balsamicznego możemy dodać do świeżych truskawek, sera parmezan czy lodów waniliowych.

 

Ocet balsamiczny jest także dodatkiem do takich dań jak risotto, grillowane mięso czy owoce morza, ale dopiero na chwilę przed podaniem. Polecam także spróbować Steków z dodatkiem gęstego octu Gold 🙂 Pyszności 🙂

 

Ocet balsamiczny i jego historia

Historia octu sięga setek lat. Dużą popularnością zaczął cieszyć się dopiero  w XIV wieku za sprawą książęcego rodu D’Este, zarządzającego włoskimi regionami – Modeną i Reggio Emillia. Ocet balsamiczny był wtedy produktem bardzo wartościowym, że rodzina książęca miała w zwyczaju ofiarowywanie go swoim ważnym gościom i sprzymierzeńcom. Przydomek „balsamiczny” ocet zyskał dopiero w 1747 roku. Został on nadany z powodu licznych właściwości leczniczych. Używano go wtedy jako lekarstwo na różne przykre dolegliwości.

Największą popularność w XIV wieku, kiedy to stosowano go jako środek na problemy żołądkowe, a także jako odtrutkę w trakcie epidemii dżumy. Był on wtedy produktem ekskluzywnym i niezwykle drogim.

 

Produkcja octu balsamicznego

Tradycyjny ocet balsamiczny produkowany jest z dwóch konkretnych odmian winogron, odmiany trebbiano – winogrona białe i odmiany lambrusco – czerwonej, a dokładniej z ich moszczu. Do wyprodukowania 1 litra TBV potrzebnych jest 145 kg surowych winogron.Podczas długotrwałego procesu gotowania moszcz traci 66% swojej pierwotnej objętości.

 

Zanim jednak gotowany moszcz stanie się składnikiem Aceto Balsamico, musi dojrzewać przez co najmniej 12 lat w solidnych dębowych, kasztanowych lub wiśniowych beczkach. Przez ten czas składniki octu balsamicznego ulegają nieustannym przemianom, dochodzi do reakcji aminokwasów z cukrami, zagęszczania i procesów fermentacyjnych. Szczególnie te ostatnie mają ogromny wpływ na charakterystyczny smak i silny zapach octu balsamicznego. Ocet balsamiczny od zwykłego octu różni się sposobem fermentacji – w przypadku tego pierwszego fermentacja octowa i alkoholowa zachodzą jednocześnie przez cały okres dojrzewania produktu.

 

Skład prawdziwego octu balsamicznego

Wynikiem tego jakże czasochłonnego procesu jest uzyskanie idealnego i oryginalnego octu, w którego skład wchodzą:
– 20–70% niesfermentowanych cukrów,
– do 12% glicerolu odpowiadającego za gęstą konsystencję,
– 8% kwasu octowego,
– 4% kwasu winowego, jabłkowego i innych nielotnych kwasów,
– 1% etanolu.

Najtańsze zamienniki „octu balsamicznego“ kosztują dosłownie kilka złotych, są produkowane masowo, a ich dojrzewanie trwa bardzo krótko.

 

Ocet balsamiczny – złoty środek na wiele dolegliwości:

– ocet kiedyś stanowił składnik wielu maści odkażających

-hamuje rozwijanie się drożdżaków i pleśni co zwiększa jego skuteczność w leczeniu infekcji skórnych

– zawarte witaminy i minerały poprawiają kondycję i wygląd skóry

– spowalnia stres metaboliczny i spowalnia proces starzenia się organizmu

– badania wykazały że jest świetnym źródłem polifenoli. Substancje te silnie dzałają jako przeciwutleniacze i niwelują szkodliwe działania wolnych rodników.

 

Do czego dodawać ocet balsamiczny

Ocet balsamiczny warto włączyć do swojej diety i dodawać do: sałatek, makaronów, mięs, ryb i warzyw.

 

Zawiera antyoksydanty oraz potas, magnez i fosfor. Wspomaga pracę jelit i zapobiega biegunkom. Korzystnie działa na układ krążenia, zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę serca, a także obniża poziom tzw. złego cholesterolu.

Regularne spożywanie octu balsamicznego korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jeśli masz łamliwe paznokcie, zmęczoną, szarą cerę i wypadają ci włosy, zamiast po suplementy diety z apteki, sięgnij po ocet balsamiczny i dodawaj go regularnie do potraw.

Ocet balsamiczny na odchudzanie

Odchudzające właściwości octu balsamicznego z pewnością zainteresują wszystkich tych, którzy chcą dbać o linię w sposób zdrowy i naturalny, bez wspomagania sztucznymi środkami. Regularne spożywanie octu balsamicznego ułatwia odchudzanie poprzez przyśpieszenie spalania tłuszczów, regulację pracy jelit oraz absorpcję toksyn. Skutecznie wspomaga trawienie i przyśpiesza metabolizm. Jeśli zależy ci na diecie zdrowej, lekkostrawnej i pomagającej zgubić zbędne kilogramy, koniecznie regularnie spożywaj ocet balsamiczny.